Wariacje ze szkłem w tle

Jak poradzić sobie ze szkłem i innymi mocno odbijającymi przedmiotami?

By zlikwidować odbicia w szkle, należy bliżej przyjrzeć się zdjęciom oraz zlokalizować źródło odbić (najlepiej na komputerze). Najczęściej przyczyną odbić są źle ustawione ścianki/kurtyny i łączenia między nimi, a czasem także same lampki, które oświetlają przedmiot bezpośrednio.


Aby temu zapobiec, stworzyliśmy papierowe „dyfuzory/odbłyśniki” na lampki świecące do góry – dodatkowo zmiękczyło to światło i sprawiło, że przedmiot nie jest bezpośrednio oświetlony. Modyfikowaliśmy ustawienie zarówno dyfuzorów, jak i naszych kurtyn (efekt obserwowaliśmy na kolejnych zdjęciach) i przestawialiśmy je do momentu, aż zminimalizowaliśmy ilość odblasków widzianych w przedmiocie.

 


Dodatkowe rozświetlenie tła przy użyciu trzeciej lampki?

Dodatkowo, by ujednolicić tło i „odciąć” je bardziej od fotografowanego przedmiotu, możemy dodać podświetlenie za pomocą kolejnej lampki, tym razem skierowanej w tło – dzięki temu zabiegowi uzyskujemy ładne, jednolite białe tło, a dodatkowo też kolejny kierunek, z którego (po odbiciu) jest oświetlany przedmiot.

Szczególnie na szklanym przedmiocie widać dodatkowe odbicia, które mogą dodawać naszym produktom charakteru, choć nieco komplikuje to oczywiście samo wykonanie zdjęcia.


 


Spójrz, jaki efekt daje dodanie trzeciej lampki na zdjęciach powyżej.

Na pierwszym zdjęciu widać punktowe odbicie, dlatego trzecią lampkę przesłoniliśmy kolejnym kawałkiem papieru. Niestety nie ma tu gotowych rozwiązań, każdy przedmiot jest inny, pokazujemy że można i warto próbować, a ostateczny efekt zależy tylko od Ciebie!

Przykłady z DaWandy

 


 


 


 


Partnerem naszej Akademii Fotografii jest Akademia NikonaTekst oraz zdjęcia powstały dzięki współpracy z Tomkiem Bartoszyńskim z BR Photography.plDziękujemy naszym Projektantom za udostępnienie nam produktów do edukacyjnej sesji zdjęciowej, w powyższym tutorialu wystąpiły produkty ze sklepów: Grol Jewellery, Ladyville, In Aeternum, Villa Rosa Schmuck, Sylwia Całus

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi:

Post przez

napisane przez 23.01.2017 o godzinie 14:09 h.

Dzień w dzień brnie w najdalsze zakątki DaWandy, by zgłębić jej tajemnice. Nie boi się trudnych pytań. Lubi szukać dziury w całym. Gdy akurat nie dopieszcza Portalu Sprzedawcy, zerka kątem oka za granicę:)

Comments

Security Code: