Trochę techniki… o podstawowych parametrach słów kilka

Poprzednio napisaliśmy już trochę o podstawowych parametrach, które ustawiamy w aparacie i dzięki którym mamy wpływ na jakość naszych zdjęć. Dzisiaj rozszerzymy trochę te informacje i pokażemy kilka przykładów, żeby robienie zdjęć produktowych stało się jeszcze bardziej świadome.

Dobór oświetlenia i temperatura barwowa

Pamiętajmy, aby używać takich samych świateł – mieszanie świateł LED ze zwykłą żarówką nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ będą następować zakłamania w kolorach ze względu na różną temperaturę barwową źródeł światła. Kupując żarówki, zwróć uwagę na napis na opakowaniu, światło żarowe zazwyczaj ma temperaturę barwową około 3 200 K. Oczywiście nie muszą być to koniecznie takie same lampki jak na zdjęciach, warto jednak upewnić się, czy święcą one podobną barwą. Pamiętaj o poprawnym ustawieniu balansu bieli w aparacie, w naszym przypadku lampki dawały światło o temperaturze około 3 000 K i tak też ustawiliśmy nasz balans bieli w aparacie.

serduszko_nsl_2

Na lewym zdjęciu widzimy prawidłowo ustawiony balans bieli, zdjęcie środkowe jest lekko „niebieskawe”, zdjęcie prawe z kolei „żółtawe”. 

 

Ogniskowa / Zoom

Dlaczego zoom w naszym aparacie ustawiliśmy na ok. 70 mm? Pokrótce: mała wartość „zoomu” (ogniskowej) to większy kąt widzenia aparatu i przedmiot wydaje się bardziej zniekształcony, a im wartość „zoomu” jest większa, tym kąt widzenia aparatu mniejszy i przedmiot wydaje się mniej zdeformowany. Wszystko to wynika z perspektywy.

serduszko_nsl_2

Poniższe zdjęcia doskonale to obrazują, zostały one wykonane na odpowiednio 20 mm, 35 mm i 200 mm.

Przysłona

Dlaczego przysłonę w naszym aparacie ustawiliśmy na ok. f./8 do f./11 (cały czas opisujemy tryb manualny)? Pokrótce: im wartość liczbowa przysłony jest niższa (np. f/2.8) tym głębia ostrości jest płytsza, tzn. mniejszy fragment zdjęcia będzie ostry (matryca aparatu zarejestruje więcej wpadającego światła – zdjęcie będzie jaśniejsze), a im wartość liczbowa przysłony jest wyższa (np. f/13) tym głębia ostrości jest większa i większy fragment zdjęcia jest ostry (matryca aparatu zarejestruje mniej wpadającego światła – zdjęcie będzie ciemniejsze). Pamiętaj też o tym, że przy większej wartości liczbowej przysłony uwydatniają się na zdjęciach różnego rodzaju pyłki i zabrudzenia znajdujące się na matrycy. Jeśli dostrzeżesz to u siebie oznacza to że najwyższy czas oddać aparat do czyszczenia.

serduszko_nsl_2

Poniższe zdjęcia doskonale obrazują to na czym polega ta cała głębia ostrości, zostały one wykonane odpowiednio na f/13, f/5,6 i f/2.8.

Migawka

Dlaczego użyliśmy książek aby ustabilizować nasz aparat? Niestety nasze lampki nie świecą z ogromną mocą lamp studyjnych, dlatego czas otwarcia migawki, czyli czas naświetlania zdjęć jest stosunkowo długi (większość zdjęć została wykonana na czasie ok. 1/10 sekundy). Im dłuższy czas naświetlania tym matryca aparatu rejestruje więcej wpadającego światła.

serduszko_nsl_2

Poniższe zdjęcia obrazują, co się dzieje kiedy próbujemy utrzymać aparat przy tak „długim” czasie naświetlania bez użycia statywu czy innego podparcia.

ISO

Co to jest to ISO i czemu ustawiliśmy je na wartość 200? Mówiąc najprościej jest to czułość matrycy, zwiększając czułość, czyli podnosząc wartość liczbową np. ISO 1600 czas otwarcia migawki skraca się (matryca jest bardziej czuła i rejestruje więcej wpadającego światła), jednakże spada jakość zdjęć i pojawia się na nich tzw. „szum”, aby tego uniknąć, zastosowaliśmy ISO 200, oraz długi czas otwarcia migawki.

serduszko_nsl_2

Podsumowanie

Podsumowując – przysłona, czas naświetlania, czułość ISO to podstawowe parametry zdjęć i wszystkie są od siebie zależne, tzn. wszystkie wpływają na jasność zdjęć. W przypadku zdjęć produktowych skupiliśmy się na jak największej ostrości (dużej wartości liczbowej przysłony), jak najlepszej jakości (niskiej wartości ISO), a problem małej ilości światła wynikający z zastosowania wysokiej wartości liczbowej przysłony i niskiego wartości ISO rozwiązaliśmy wydłużając czas otwarcia migawki i stosując prowizoryczny statyw zbudowany z książek.

serduszko_nsl_2

Kolejne zdjęcia z domowego studio

 

 

serduszko_nsl_2

Partnerem naszej Akademii Fotografii jest Akademia NikonaTekst oraz zdjęcia powstały dzięki współpracy z BR Photography.plDziękujemy naszym Projektantom za udostępnienie nam produktów do edukacyjnej sesji zdjęciowej, w powyższym tutorialu wystąpiły produkty ze sklepów: Candellana, For.Rest, BABA DESIGN, Venus Galeria, DU:ET twórczy, Gudbling, Monopolka.

serduszko_nsl_2

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi:

Post przez

napisane przez 06.12.2016 o godzinie 19:28 h.

Dzień w dzień brnie w najdalsze zakątki DaWandy, by zgłębić jej tajemnice. Nie boi się trudnych pytań. Lubi szukać dziury w całym. Gdy akurat nie dopieszcza Portalu Sprzedawcy, zerka kątem oka za granicę:)

Comments

Security Code: