Automatyczne potwierdzenie zamówienia

Już pisaliśmy o automatycznym potwierdzaniu zamówienia po polsku – zerknij tutaj. Takie potwierdzenie, które jest wysyłane zaraz po zatwierdzeniu przez klienta złożenia zamówienia, możesz przetłumaczyć na wszystkie języki DaWandy – i to w jednym miejscu! Zrobisz to tutaj »

aut potw
serduszko_nsl

Dla zamówień z każdej platformy DaWandy możesz ustawić automatyczne potwierdzenie w odpowiednim języku – jeśli nie w języku danej platformy, proponujemy uniwersalnie po angielsku. Klient otrzyma Twoją wiadomość zarówno w konwersacji pod złożonym zamówieniem, jak i na swojego maila.

Dlaczego ustawiamy automatyczne potwierdzenie?

  • klient ma pewność, że wszystko odbyło się prawidłowo;
  • możesz podziękować za zakupy w swoim sklepie;
  • możesz podać szczegóły, które są niezbędne do realizacji zamówienia: numer telefonu dla kuriera, numer konta dla przelewu bankowego, wymagane parametry dla indywidualnych zamówień (np. rozmiar, kolor…);
  • możesz przypomnieć o wystawieniu oceny Sprzedawcy po zakończeniu transakcji – wszystko to usprawni proces sprzedaży na DaWandzie:).

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi:

Post przez

napisane przez 01.05.2015 o godzinie 13:23 h.

Dzień w dzień brnie w najdalsze zakątki DaWandy, by zgłębić jej tajemnice. Nie boi się trudnych pytań. Lubi szukać dziury w całym. Gdy akurat nie dopieszcza Portalu Sprzedawcy, zerka kątem oka za granicę:)

Comments

Security Code: