Sprzedał się Twój produkt? Gratulujemy! Co dalej?

Doskonałym sposobem udaną sprzedaż jest dopełnienie Twojego produktu pakietem dodatkowych korzyści dla klienta, które zaważą na jego decyzji o zakupie. Spójrz, jak możemy razem przekonać klienta do zakupów u Ciebie:

– krótki czas oczekiwania na dostawę produktu
– optymalne koszty wysyłki
– odpowiednio dobrany maksymalny koszt wysyłki (gdy ktoś kupuje więcej niż jeden produkt od Ciebie)
– wiele dogodnych opcji płatności

Udało Ci się sprzedać Twój pierwszy, dziesiąty, a może tysięczny produkt? Gratulacje! Jeśli do tej pory nie ustawiłeś jeszcze automatycznego potwierdzenia zamówień w Twoim sklepie, to najwyższa pora, aby to zrobić.

Gdy tylko zamówienie zostanie potwierdzone – kupujący automatycznie otrzymuje wiadomość z informacją o możliwości dokonania płatności. W tej wiadomości przekazujemy szczegóły danych do przelewu bankowego lub na przykład adres Twojego konta PayPal, gdy taka metoda płatności została wybrana przez klineta.

Moment, w którym otrzymujesz płatność od swojego Klienta, powinien być równocześnie momentem, w którym zaczynasz robić wszystko co w Twojej mocy, aby sprostać czasowi wysyłki, który podałeś na stronie zamówionego produktu. Jednocześnie pamiętaj o odpowiednim zapakowaniu produktu, który wysyłasz do kupującego, aby trafił w jego ręce w dokładnie takim samym stanie, w jakim opuścił Twoje.

Już wkrótce przekonasz się, że sprawna obsługa zamówień swoich klientów to jednocześnie magnes na nowych klientów w tak dużym stopniu, w jakim Internet obiega wieść o jakości Twojego sklepu na DaWandzie. Aby zmaksymalizować swoje wysłki, możesz stosować te jakże proste, lecz skuteczne metody:

Screen Shot 2015-03-05 at 15.34.41

Kody rabatowe to świetna okazja, aby zaoferować Twoim klientom dodatkowy rabat w sklepie na DaWandzie. To ty decydujesz, jaki rodzaj i wysokość rabatu chcesz ustawić, a także na jak długi okres ma obowiązywać wygenerowany przez Ciebie kod rabatowy. Nie tylko Twoi klienci, ale już wkrotce Ty również pokochasz kody promocyjne na DaWandzie!

  • Postaraj się dołączyć do każdego wysyłanego zamówienia obok kodów rabatowych również niewielką ulotkę czy wizytówkę, która zawierać będzie takie informacje jak nazwa marki czy adres sklepu na DaWandzie. Pamiętaj, że gdy dodasz więcej niż jedną wizytówkę, Twoi klienci będą mogli podzielić się informacją o Twoim sklepie ze swoimi znajomymi.
  • Dbaj o unikalne opakowanie swojego produktu. Traktuj każdą z wysyłanych przez siebie rzeczy, jako prezent, który przekazujesz swojemu klientowi. Wywrze to niesamowite wrażenie na kupującym, który wierz nam – opowie o tym z radością swojej rodzinie i przyjaciołom.Screen Shot 2015-03-05 at 15.36.07

Dbaj o swoich klientów i pozwól im współtworzyć Twoją markę!

Powodzenia!

 

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi:

Post przez Emilia Kürau

napisane przez 05.03.2015 o godzinie 16:45 h.

Kategoria: Akademia DaWandy

Jest niespokojnym duchem, dlatego zajmuje się wszystkim po trochu. Nigdy nie spoczywa na laurach. Wiecznie w biegu. Ma pomysłów bez liku i ciągle przybywają nowe. I ciągle się uśmiecha!

Comments

Security Code: