Jak zarządzać zamówieniami?

Zamówienie w Twoim sklepie to zawsze oczekiwane wydarzenie. Upewnij się, że na bieżąco zarządzasz swoimi zamówieniami, co pozwoli Ci mieć pod kontrolą kontakt z klientem i zapewnić mu jak najlepszą obsługę.  Centralnym  punktem zarządzania zamówieniami na naszej platformie jest Moja DaWanda (po zalogowaniu link zawsze dostępny w lewym górnym rogu strony).

Na stronie Moja Dawanda znajdziesz wszystkie podstawowe funkcjonalności dostępne dla Sprzedających na naszej platformie.

Zamowienia_1

W zakładce Moje sprzedane produkty zobaczyć możesz wszystkie otwarte i zamówienia, które zostały dokonane w Twoim sklepie.

Jak mogę zmienić widok zamówien?

W zakładce Moje sprzedane produkty możesz zmienić układ zamówień, układając je w wybranej przez Ciebie kolejności (np. najpierw wyświetlane będą zamówienia w których kupujący zostawił Ci wiadomość, lub zamówienia, które czekają jeszcze na wysyłkę). Możesz również filtrować zamówienia np. wpisując numer zamówienia lub nazwę kupującego.
Wskazówka: wszystkie informacje dotyczące Twoich zamówień możesz eksportować do pliku CSV. By to zrobić, wystarczy, że klikniej na CSV Export w prawym górnym rogu, po czym na Twój adres email przyjdzie wiadomośc z adresem URL. Po kliknięciu na link, na Twój komputer zostanie pobrany plik z danymi o zamówieniach, który możesz przeanalizować.

Jak zmienić status zamówienia?

Przy pomocy jednego kliknięcia możesz zmienić widok i status jednego lub więcej zamówień (zapłacone, wysłane, zamknięte) lub je ocenić.

Pamiętaj, żeby ocenić wszystkie zrealizowane zamówienia. Sprawi to, że Twój klient również poczuje się zmobilizowany do wystawienia opinii na Twój temat. Pozwoli to na zwiększenie atrakcyjności Twojego butiku.

Wskazówka: Kiedy oznaczasz zamówienie jako wysłane, kupujący otrzymuje automatyczną wiadomość informującą, że w najbliższych dniach może on oczekiwać przesyłki. Nie pełni to jednak wyłącznie funkcji informacyjnej, może również wpływać pozytywnie na Twój wizerunek w oczach klienta, a także zawiera link do Twojego sklepu.

Pamiętaj, żeby zawsze aktualizować status Twoich zamówień, gdyż pozwoli Ci to szybciej i łatwiej realizować je na czas i sprawiać, że Twoi klienci będą zadowoleni.

Czy są gdzieś dostępne statystyki moich sprzedaży?

Klikając na Statystyka w Mojej DaWandzie zobaczysz wykres ukazujący ilość zamówień w Twoim sklepie. Możesz tam również sprawdzić jak wielu użytkowników odwiedzało Twój sklep każdego dnia, oznaczało produkty serduszkami czy dodawało do list ulubionych.
Wykorzystuj informacje podawane w Statystykach do poprawiania swojego sklepu. Analizując, np. którego dnia tygodnia najwięcej osób odwiedza Twój sklep, możesz odkryć co przyciąga użytkowników do Twojego sklepu i jak wykorzystać ich kolejną wizytę.
Możesz również sprawdzać jak ilość produktów w sklepie wpływa na wizyty i sprzedaż w Twoim sklepie, co powinno skłonić Cię do dodania kolejncyh produktów. Dobrym pomysłem, który często wpływa na wzrost liczby odwiedzin w Twoim sklepie jest wykorzystanie aplikacji Facebook, dzieki której Twój sklep widoczny jest na Twoim fanpage.

Powodzenia w sprzedaży na DaWandzie!

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi:

Post przez Kuba

napisane przez 05.09.2012 o godzinie 15:07 h.

Kategoria: Jak to zrobić?

Tags:

Comments

Security Code: