Jak mogę kontaktować się z klientami?

Klienci DaWandy za jedną z najważniejszych funkcjonalności e-sklepu uważają możliwość kontaktu ze sprzedawcami. Kupujący wybierają DaWandę, ponieważ chcą zamówić unikalne przedmioty bezpośrednio od twórców. Doceniają, że produkty na DaWandzie nie są masową produkcją, chcą znać historię, która stoi za powstaniem marki i jej produktów. Zależy im również na możliwości dostosowania produktów do ich potrzeb. Pytania klientów często wynikają z ich niepewności odnośnie rozmiaru czy terminu realizacji, dlatego niezwykle istotnym jest, by możliwie szybko odpowiadać na ich zapytania.

Twój kontakt z kupującymi bardzo często będzie stanowił istotny czynnik w podejmowaniu decyzji o zakupie i wpływa znacząco na zadowolenie klienta.

Upewnij się, że Twoi klienci nie muszą zbyt długo czekać na Twoją odpowiedź i regularnie sprawdzaj swoją skrzynkę na DaWanda.

Zamowienia_2

 

Wskazówka: Pamiętaj, że możesz ograniczyć ilość zapytań odnośnie Twoich produktów poprzez przygotowanie wyczerpujących opisów zawierających rozmiar, wykorzystane materiały, metodę produkcji, termin realizacji zamówienia.

Jeśli otrzymujesz wiele pytań podobnej treści, w ustawieniach sklepu (kategoria „Edytuj sklep” –> patrz poniżej)  możesz przygotować, Regulamin, zapisy odnośnie terminu zwrotu i anulowania zakupu, FAQ (Często zadawane pytania) swojego sklepu z odpowiedziami na nie. W tym samym miejscu możesz również uruchomić opcję informowania o zamówieniu przez SMS. Pozwala Ci to szybko skontaktować się z kupującym.

Zamowienia_3

Pamiętaj, żeby zawsze informować kupującego o zmianie statusu zamówienia, np. gdy otrzymasz płatność lub wysłałaś już paczkę.

Jeśli pojawią się jakieś problemy między Tobą a kupującym pamiętaj aby zawsze być profesjonalistką. Jeśli tylko będziecie słuchać się nawzajem, na pewno znajdziecie wspólne rozwiązanie. Dobrze obsłużony „trudny klient: często staje się klientem lojalnym (doświadczył profesjonalnej obsługi). Zwracaj też uwagę na interpunkcję i gramatykę, gdyż to również znacząco wpływa na postrzeganie Cię przez kupujących.

Podsumowując: dobry kontakt z kupującym to pewność jego zadowolenia, zaś nagrodą za nią będą dobre oceny i kolejne sprzedane produkty.

Podobał Ci się ten post? Podziel się nim ze znajomymi:

Post przez Kuba

napisane przez 05.09.2012 o godzinie 13:46 h.

Kategoria: Jak to zrobić?

Comments

Security Code: